Naturalna metoda leczenia zwyrodnień i bólu stawów!

IRAP to autologiczna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia zapaleń, zwyrodnień stawów w tym również kręgosłupa, potwierdzona wieloma badaniami. Terapia polega na użyciu ochronnych białek wytworzonych z własnej krwi pacjenta i podanych do miejsca zmienionego zapalnie. Dzięki tej metodzie utrzymuje się białko przeciwzapalne – antagonistę receptora interleukiny – 1 (IL-1Ra), które powstrzymuje postępujący proces zapalny poprzez blokowanie receptora dla IL-1 (głównej przyczyny pogłębiania się destrukcyjnego działania zapalnego w stawach i powstawania bólu). Na skutek niedopuszczenia Il-1 do receptora proces zapalny i postępujące niszczenie tkanek zostają spowolnione lub powstrzymane.

Terapia ta jest z dużym powodzeniem stosowana również u zwierząt; Od kilku miesięcy także w Polsce. Dostępna jest wyłącznie w referencyjnych placówkach.

Procedura terapeutyczna IRAP obejmuje:

 1. Kwalifikację do terapii:
  Wymagana jest wizyta kontrolna w celu zakwalifikowania pacjenta do terapii IRAP.
  Na tę wizytę zaleca się przynieść historię choroby zwierzęcia – świeże badania krwi, ew moczu, kardiologiczne, usg, rtg itp. Warto też nagrać poglądowy filmik przedstawiający pacjenta w ruchu – na spacerze lub podczas porannego wstawania.
  Przed rozpoczęciem terapii należy potwierdzić diagnozę choroby zwyrodnieniowej wykluczając inne choroby, które mogą dawać objawy bólu stawów. W czasie tej wizyty ustalony zostanie plan terapii i wszelkie instrukcje dotyczące dalszego postępowania wobec pacjenta.
 2. Pobranie krwi:
  Po zakwalifikowaniu pacjenta lekarz pobiera od zwierzęcia około 10- 20ml a czasami nawet 60ml pełnej krwi – zależnie od wielkości zwierzęcia, dolegliwości i planu terapii.
  Pobranie krwi odbywa się na ogół z żyły odpromieniowej (czyli z przedniej łapy), rzadziej z żyły jarzmowej (z szyi) do specjalnych strzykawek. Krew pobierana jest przy pomocy wenflonu lub motylka. Okolicę wkłucia przygotowujemy sterylnie tj; golimy sierść i odkażamy miejsce wkłucia. Samo pobranie krwi nie wymaga znieczulenia pacjenta i nie należy do czynności bolesnych (poza założeniem stazy, wkłuciem dożylnym i zabezpieczeniem okolicy wkłucia plastrem). Czas pobrania krwi trwa od kilku do kilkunastu minut zależnie od poziomu współpracy z pacjentem. Na wizytę należy jednak zarezerwować około 30minut.
 3. Przygotowanie surowicy:
  Konkretne dawki surowicy przychodnia przygotowuje we własnym zakresie. Krew jest inkubowana minimum 6 godzin (w wyjątkowych przypadkach nawet 24 godziny co zależne jest od ilości pobranej krwi). W czasie inkubacji, w specjalnych warunkach, dochodzi do podwyższenia stężenia, kluczowego dla terapii, antagonisty IL-1Ra. Krew jest odwirowywana; a surowica dzielona na gotowe do podania porcje. Od razu po otrzymaniu docelowej, czystej surowicy porcje zostają zamrożone w specjalnych, przygotowanych dla konkretnego pacjenta opakowaniach i w tej formie czekają na podanie.
 4. Podawanie leku:
  Surowica podawana jest w serii cotygodniowych zastrzyków. Liczba iniekcji; zwykle 3 – 6 zależy od ilości uzyskanej surowicy, wielkości stawu oraz ilości stawów poddawanych terapii.
  Wizyta ustalona jest na konkretną godzinę. Zwierzę musi być zdrowe i nie może być karmione od minimum 8 -12 godzin (może pić wodę). Najlepiej aby pies był po krótkim spacerze i załatwieniu potrzeb fizjologicznych.
  W gabinecie, pacjent, jest ponownie badany po czym przystępuje się do premedykacji / sedacji czyli wywołania stanu głębokiego uspokojenia w połączeniu z sennością. Na ogół w tym celu zakładany jest wenflon i bezpośrednio do żyły podaje się środki przeciwbólowe, usypiające i zwiotczające dzięki czemu pacjent nie odczuwa dalszych czynności.
  Zabieg trwa około 30-60 min – na ogół w tym czasie pacjent pozostaje pod opieką lekarza. Okolica punkcji jest przygotowywana tj; sierść jest wygalana, okolica jest myta i dezynfekowana.
  Konkretna próbka jest przygotowywana do podania. Lekarz podaje surowicę dostawowo lub w dotknięty zapalnie obszar.
  Zwierzę przez czas zabiegu otrzymuje kroplówkę i powoli czekamy aż w pełni się wybudzi. Cała procedura trwa około 1 – 1,5 godziny.
 5. Po inekcji:
  W dniu znieczulenia zwierzę nie może nic jeść (chyba, że lekarz zaleci inaczej).
  Przez kolejne dni należy ochraniać okolicę punkcji (wygoloną skórę) przed nadmiernym zainteresowaniem zwierzęcia – tj lizaniem, drapaniem. Zdarza się to bardzo rzadko bo nie ma tam rany ani zwierzę nie odczuwa w tym miejscu bólu ale czasem język jest zbyt ciekawy.
  Sama iniekcja nie jest bolesna. Bardzo rzadko zwierzę może odczuwać lekki dyskomfort związany z podniesieniem ciśnienia wewnątrz torebki stawowej co związane jest z objętością podanej surowicy. Odczucia te mijają jednak w przeciągu maksymalnie 3 dni. Sierść odrasta w ciągu kilku tygodni ( zależnie od miejsca iniekcji i rodzaju sierści).
  Na ogół poprawa widoczna jest już po pierwszym, drugim podaniu.

lek. wet. Ava Sawaszkiewicz

Artykuł dzięki uprzejmości: http://www.komorki-macierzyste.com.pl